„Este jó, este jó
este mégis jó.
Apa mosdik, anya főz,
együtt lenni jó.”
Ahhoz, hogy minden este hasonlóan jó hangulatú legyen, nem árt, ha rendben vannak a pénzügyeink, hiszen minden család felelősséggel tartozik azért, hogy a lehető legnagyobb mértékben gondoskodjon saját szükségleteiről.
A mai modern családok három módon kezelik pénzügyeiket:
- Közös pénzkezelés: ebben az esetben az anya és apa közösen kezeli pénzüket, azaz „összeadják” a keresetüket, jövedelmüket és közösen döntenek annak elköltéséről is.
- Részben közös pénzkezelés: amikor anya és apa egy bizonyos összeget rendszeresen a „közösbe” ad a közösnek ítélt költségek fedezésére, a maradék összeg felhasználásáról pedig ki-ki maga rendelkezik.
- Független pénzkezelés: amikor anya és apa egymástól teljesen függetlenül kezeli a pénzét, tehát nem adják össze jövedelmüket közös kiadásaik fedezésére, a közösen használt szolgáltatások ellenértékét egyik, vagy másik fél fizeti.
Érdemes éves tervet készíteni, de mindenek előtt hasznos látni, hogy egy-egy hónap kiadásai milyen elemekből állnak – a kiadások tényszerű felsorolásához és tervezhetőségéhez jó táblázat található itt. A bevételeket azonban nem elég ennek a kiadásokról szóló táblázatnak a tételeire felosztani, hiszen a táblázat csak kiadási tételeket tartalmaz. Először félretenni érdemes a bevételekből, majd ezután szabad csak a kiadásokra elosztani a maradékot. Félretenni általában 10-25%-ot szoktak, ennek átlaga országonként eltér, és sajnos van sok család, ahol a félretett összeg havonta egyenlő a nullával. Ennek azonban nem az az oka, hogy nem marad félretenni való, hanem a megtakarítások elmaradásának oka legtöbbször a nézőpont és a prioritások különbözősége. Félretenni először, majd ezután a költségekre szétosztani a bevételt azért sokkal hasznosabb, mert ha csupán a kiadásokra „húzzuk rá” a bevételeket, akkor könnyen előfordulhat az a helyzet, hogy a váratlan, rendkívüli tételek, vagy kieső bevétel (téli fűtés, elromló háztartási gép, baleset, munkanélküliség) esetére nincsenek tartalékok.
Elsődleges és legfontosabb szempontok egy család költségvetésében, pénzügyi teendőiben:
- Közös anyagi élet kialakítása és működtetése, együtt-gondolkodás a pénzügyekben.
- Gyermekek iskoláztatása tervezetten (iskola, különórák, sport, gyermek-felügyelet).
- Ha egykeresős a család, akkor a családfenntartó és a család biztonsága elsődleges.
- Több korábban elhanyagolt (vagy annak hitt) kockázatot kell minimalizálni.
- Már meglévő hitelek kockázatai, azok kezelése.
- Munkanélküliség elleni védelem.
- Munkaeszköz(ök) anyagi vagy biztosítási védelme.
- Hitelfelvétel ingatlan céllal vagy már meglévő hitel refinanszírozásának vizsgálata.
- Hitelfedezeti életbiztosítás.
- Gépjármű és azzal kapcsolatos szerződések optimális kiválasztása (hitel / lízing, biztosítások).
- Első saját lakás vásárlása, bővítése vagy nagyobbra cserélése (költségvetés készítése, több megoldás összevetése, biztosítások).
- Gyógyászati és egészségügyi kiadások, orvosi ellátás (baleset-biztosítás, egészség-biztosítás).
- Saját továbbképzés, nyelvtanulás, szakképzések (oktatási, képzési „alap” létrehozása a költségvetésen belül).
- Sportolás, hobby tevékenység.
- Családi nyaralás, pihenés rendszeres finanszírozása.
Ezeket a szempontokat, mi független pénzügyi tervezők képesek vagyunk megvilágítani, összefüggéseiben kezelni, és a kellő forrásokat is megteremteni, vagy megalapozni a családi költségvetésben.
Ha kérdése van, írjon nekünk: